top of page

JAK MOGĘ SIĘ ROZWIJAĆ?


Pytania


Co to jest samorozwój? Po co w ogóle się rozwijać? Jak mogę rozwinąć moje kompetencje?

To najczęstsze pytania z którymi spotykałam się w mojej karierze managera.

To pytania osób, które czują wewnętrzną potrzebę zmiany czy poprawy i szukają właściwych ścieżek dla siebie.

To, w końcu pytania, które są pierwszym sygnałem do tego aby pomóc we właściwym doborze stosownego narzędzia rozwojowego.

Dzisiejszy wachlarz możliwości podniesienia swoich kompetencji jest naprawdę bogaty. Jestem przekona, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ja postaram się pokrótce opisać Wam kilka z nich.


Naj...


Zacznę od tych najtańszych a nawet bezkosztowych rozwiązań.

Pierwszym rozwiązaniem, które zawsze proponowałam swoim ludziom to podejmowanie się nowych zadań. Tylko w ten sposób mieli możliwość nauczyć się nowych rzeczy, zdobyć nowe doświadczenia, poznawać nowe procesy czy procedury, jak i nowych ludzi.

Oczywiście, jak to bywa z nowymi tematami, pojawiał się niepokój i lęk przed nieznanym. Pojawiała się konieczność wyjścia ze strefy komfortu. Strefy, w której czuli się najbezpieczniej i w której znali odpowiedź na wszystkie pytania. Przy nowym wyzwaniu każdy z nas boi się pomyłek i porażek. To naturalne. O tym już pisałam tutaj.

Jednak to jest najszybsza oraz najskuteczniejsza metoda na wzbogacenie dotychczasowego doświadczenia oraz umiejętności.

I co ważne - nie czekaj aż ktoś "wrzuci" Ci nowe zadanie. Dużo większą frajdę sprawi Ci samodzielne przypisanie sobie nowego wyzwania i jego skuteczna oraz terminowa realizacja. Satysfakcja - gwarantowana!


Inspiracje


Drugą tanią, prostą a skuteczną metodą samorozwoju jest udział w różnych spotkaniach, konferencjach branżowych, telekonferencjach czy webinarach. dostępnych w miejscu pracy. Jest to świetne rozwiązanie aby być na bieżąco, aby budować swój autorytet i obserwować co robią inni.

Może się zdarzyć tak, że tylko część spotkania będzie Cię dotyczyła, w związku z czym pojawią się obce kwestie, niezrozumiałe tematy czy pojęcia.

Nie przejmuj się tym. Nowa informacja to cenna informacja. Właśnie ta nowinka może stać się Twoją inspiracją.


Sama pamiętam spotkania, które tylko w około 20% były związane z moim biznesem. Jednak czasami wystarczyło jedno przełomowe zdanie, jedna myśl, jedno rozwiązanie, które ktoś właśnie omawiał, a które jednocześnie pasowało również do moich potrzeb a które jednocześnie mogłam wykorzystać w swoim projekcie.


Powyżej napisałam o dostępnych rozwiązaniach w miejscu pracy. Pamiętaj jednak, że warto postawić na swój rozwój również poza godzinami pracy. Przecież rozwijamy się przede wszystkim dla siebie.

Dlaczego by nie wziąć udziału w wieczornym webinarium na temat podatków czy runku nieruchomości, jeżeli jesteś związany z tym tematem czy jest to po prostu Twój konik?

Dlaczego nie poświęcić soboty i nie wziąć udziału w bezpłatnych warsztatach np. z zarządzania projektami?

Poza tym warto korzystać z bezpłatnych szkoleń e-learningowych z bogatą ofertą rozwojową.

Bardzo często na portalach społecznościowych pojawiają się zaproszenia na Dni Otwarte, które przeważnie są darmowe.

Szukajcie, a znajdziecie.


Moje ukochane książki


Kolejną propozycją dla zainteresowanych są książki, czasopisma, wartościowe stronę internetowe czy programy telewizyjne. Uzupełniaj swoją wiedzę, obserwuj rynek i konkurencję, kopiuj dobre pomysły.

Powiesz, że książki są drogie. Zachęcam więc do szerzenia ideii Bookcrossingu.


Po czwarte, poszukaj swojego mentora, ucz się od niego, obserwuj, naśladuj to co godne naśladowania, proś o informacje zwrotne po każdym wystąpieniu publicznym i po każdym zrealizowanym zadaniu. Rozmowa z mentorem jest idealnym sposobem na przyswojenie wiedzy, uzupełnienie luk czy na rozwój kluczowych kompetencji. Mentor powinien być osobą z dużym doświadczeniem, do której będziesz miał zaufanie i która jednocześnie będzie Twoim autorytetem i inspiracją.


Na dzisiaj chyba wystarczy. W kolejnej części postaram się opisać w interesujący sposób m.in. takie propozycje jak mentoring, coaching czy tutoring.


Motto


Pamiętaj - jesteś Managerem bowiem każdego dnia podejmujesz liczne, ważne decyzje.

Jedną z nich jest to, czy, jak i kiedy rozpoczniesz swoją przygodę z nowym sobą.


bottom of page