top of page

JAK MOGĘ SIĘ ROZWIJAĆ cz.2


W pierwszej części mojego wpisu na temat rozwoju obiecałam, że wrócę do tematu mentoringu, coachingu oraz tutoringu.


Mój rozwój


Na początek postanowiłam jednak napisać o moim najświeższym doświadczeniu związanym, tym razem...z moim rozwojem.

Zawsze szukałam, i wciąż szukam, wokół siebie inspiracji do nauki czegoś nowego i interesującego.

Kilka dni temu udało mi się zrealizować jedno z moich ostatnich postanowień i wzięłam udział w szkoleniu z rysowania.

Dla niewtajemniczonych, jestem (a może byłam?) absolutnym anty-talenciem w tej dziedzinie. Ale cóż, do odważnych świat należy.

Więc…zapisałam się, pojechałam, dotknęłam i …chyba czegoś się nauczyłam.


Mój pierwszy rysunek


Rysunek, który widzisz powyżej wyszedł spod mojego skromnego mazaka.

Uwierz, naprawdę byłam sceptycznie nastawiona do tego czy będę w stanie narysować coś, co będzie nadawało się do pokazania światu. Na szkoleniu nawet potwierdziły się moje przypuszczenia - nic mi się nie udawało, moje rysunki były koślawe i niewyraźne. Dopiero kolejne, liczne próby narysowania tego, czego się uczyłam na kursie, zaczęły przynosić efekty.

Po raz kolejny potwierdza się stare powiedzenie Bez pracy, nie ma kołaczy.

Może mojej pracy artystycznej do ideału jeszcze brakuje …ale jak na początek…to może być.


Poza nabyciem umiejętności rysunku (jeżeli pozwolisz, że nazwę to umiejętnością) uświadomiłam sobie w ilu sytuacjach życiowych można wykorzystać taki prosty rysunek.

Będąc trenerem, coachem, nauczycielem czy rodzicem łatwiej jest przekazać swoje uczucia, plany, podsumowania czy podziękowania.

Rysunek po prostu łatwiej zapada w pamięć. Bazując na tym doświadczeniu zaczęłam więc przygotowywać pierwsze oferty szkoleń (i nie tylko), właśnie w formie graficznej.


Ona temu winna...


Oczywiście, już podczas szkolenia postanowiłam, że postaram się zachęcić Cię do nauki rysunku i przedstawię Ci osobę, która do tego się przyczyniła.

Moim nauczycielem i mentorem stała się cudowna Agata Jakuszko-Sobacka.

Jej kolorowy świat


Dziewczyna bardzo kolorowa.

Dziewczyna uprawiająca sketchnoting na szeroką skalę.

Dziewczyna, która inspiruje, uczy, podpowiada i prowadzi fantastyczny kanał na YouTube.

Agata, mam nadzieję, że będziesz miała okazję przeczytać ten wpis bo na jego łamach chcę Ci bardzo, bardzo podziękować za Twoją motywację, uśmiech i radość, jaką wniosłaś w niecodzienne szkolenie. Wielkie dzięki i...specjalnie dla Ciebie:

Powyższa historia jest doskonałym wstępem do kolejnego tematu, który jestem Wam winna czyli mentoringu.

Spytasz...


Co to jest ten mentoring?


To relacja partnerska między mentee (uczniem) oraz mentorem (nauczycielem). To uczenie się zachowań, umiejętności od osoby bardziej doświadczonych w danej dziedzinie.

Mentoring opiera się na inspiracji, wsparciu w rozwiązywaniu powstałych problemów oraz na motywowaniu do podejmowania się nowych wyzwań.


Mentor jest osobą znającą dogłębnie temat, o którym rozmawiacie.

Mentor to osoba, która poza doświadczeniem posiada umiejętność właściwego przekazu.

To osoba cierpliwa, otwarta, wyrozumiała.

To osoba, która odpowie na Twoje pytania i zaproponuje ciekawe i wartościowe rozwiązania, która będzie bazowała na swoich licznych doświadczeniach, i która opowie Ci otwarcie o swoich porażkach oraz błędach, pomagając Ci w ten sposób, ich uniknąć. Z przyjemnością podzieli się z Tobą również swoimi sukcesami, efektami swojej pracy.


Tutoring


to zaplanowany proces rozwoju wiedzy i umiejętności zawodowych ucznia, studenta czy pracownika, zwanego tutee, oparty o prowadzoną wraz z tutorem dyskusję nad sposobem pracy czy nauki i efektami wykonywanych zadań.

Tutoring w odróżnieniu od mentoringu nastawiony jest na rozwój kompetencji w wybranym obszarze, udzielanie wsparcia w osiąganiu krótkookresowych celów, związanych z konkretnym obszarem kształcenia.

Tutoring i mentoring łączy wiele cech wspólnych a różnice mogą być czasami trudne do uchwycenia. Wynikają one bowiem m.in. z zakresu realizowanych celów, długości trwania relacji czy stopnia wykorzystywanej wiedzy i doświadczenia.


Coaching


Pozwolę sobie zaczerpnąć cytat z rekomendowanej przeze mnie książki Mai Wilczyńskiej Moc coachingu:


Coaching jest wspaniałym procesem wzmacniającym indywidualny, stały i kompleksowy rozwój kompetencji człowieka.

Coaching inspiruje i pomaga budować wartościowe postawy, rozwijać nowe strategie zachować oraz osiągnąć zamierzone cele i rezultaty. Sprawia, że osoba lepiej wykorzystuje swoje umiejętności i naturalne zdolności, staje się bardziej kreatywna i zyskuje większą motywację.


Dzisiejsze motto


Nie bój się, rozwiń się!bottom of page