top of page

JAK ZACZAROWAĆ KOMUNIKACJĘ


Coś miłego, lekkiego, pożytecznego


Dzisiaj postanowiłam podzielić się z Tobą pewną, ważną dla mnie książką.

Książką, która jest skarbnicą wiedzy.

Książką dla każdego, małego i dużego.

Bez względu na to w jakiej roli życiowej lub zawodowej obecnie jesteś, zachęcam Cię abyś sięgnął po tę zaczarowaną pozycję.

Jeżeli zastanawiasz się co mam na myśli, odpowiedź brzmi: Czarodzieje mogą wszystko Dariusza Chwiejczaka.


Dlaczego właśnie ta pozycja książkowa?


Ponieważ znajdziesz tutaj zbiór zasad dobrego zarządzania sobą, zespołem czy czasem. Znajdziesz tutaj również reguły mówiące o starannym definiowaniu założonych celów, wytrwałym i optymistycznym dążeniu do ich realizacji, ale też o umiejętności ich modyfikowania wraz ze zdobywaniem nowych doświadczeń. Przeczytasz o potrzebie cieszenia się z każdego, nawet tego najmniejszego, zdobytego Everestu.


O komunikacji


Książka ta mówi również o komunikacji. Komunikacji, o której tak często rozmawiamy, którą stosujemy każdego dnia czy to na portalach społecznościowych, czy wśród prawdziwych znajomych.

Komunikacji, co do której z reguły mamy wielkie oczekiwania w stosunku do innych, a już znacznie mniejsze w stosunku do siebie.

I właśnie komunikacji postanowiłam poświęcić trochę więcej miejsca w dzisiejszym wpisie.


Dlaczego?


Może dlatego, że jest to częsty temat licznych szkoleń, coachingów czy spotkań. Jestem przekonana, że te proste i przyjemne, podstawowe zasady komunikacji, o których dowiesz się sporo od samych Czarodziei, będziesz mógł wykorzystać na różne sposoby.


Przeczytaj. Zapamiętaj. Stosuj.


Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy prowadzić dialog z samym sobą?

Czy zadajesz sobie czasem pytanie, o którym mowa w Komnacie Zadumy:

Co czyni mnie szczęśliwym?

Co chcę osiągnąć w swoim życiu?


Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania brzmi TAK, to czy dajesz sobie wystarczająco dużo czasu na udzielenie wyczerpujących odpowiedzi? Mam nadzieję, że tak.

Ja osobiście muszę się bardzo pilnować…


Jeżeli mówimy o komunikacji, to warto wspomnieć o umiejętności słuchania. Bo czym jest dobra komunikacja bez aktywnego słuchania czy bez stawiania otwartych pytań?

Swego czasu miałam okazję porozmawiać z moim autorytetem ze świata coachingu, o tym co jest najważniejsze w umiejętności uważanego słuchania. Zachęcam Cię do poznania odpowiedzi udzielonej przez Maję Wilczyńską.


Dariusz Chwiejczak napisał natomiast:


Niestety, z zupełnie niezrozumiałych powodów często interesuje nas bardziej to, co sami mamy do powiedzenia, niż to, co inni chcą nam przekazać.


O umiejętności starannego słuchania warto przypominać przy każdej nadarzającej się okazji ale warto również o niej pamiętać w stosunku do samego siebie.


Zgodnie z chińską maksymą powinniśmy słuchać Oczami, Uszami, Sercem oraz przy zachowaniu Pełnej Uwagi. Po co? Autor pięknie uzupełnia sens takiego słuchania:


Naucz się zauważać nastroje i uczucia ukryte w oczach tych, z którymi rozmawiasz.


Symbol szczęścia


Czy wiesz, że Jeż jest symbolem szczęścia? Ciesz się życiem i śmiej się przy każdej okazji przeczytasz w Regule VI.

W dobrej komunikacji równie ważny jest Uśmiech. Postaraj się więc o radosną i uśmiechniętą atmosferę każdego dnia a satysfakcja gwarantowana.


A tak już na koniec wywodu na temat dobrej komunikacji, pamiętaj:


Naucz się panować nad negatywnymi emocjami (Reguła IX Wąż).


Drodzy, wybrałam dla Was kilka fragmentów książki Czarodzieje mogą wszystko. Aczkolwiek jest ona nasycona mądrościami życiowymi o wiele bardziej. Dlatego gorąco zachęcam Was do przypomnienie sobie kilku z nich.


Mam nadzieję, że pozycja ta zainspiruje Was do wykorzystania jej w codziennych rozmowach, jak również w rozmowach z samymi sobą.

Dla tych, którzy jeszcze nie mają tej książki sam autor udostępnia wersję PDF do bezpłatnego pobrania.

Dla tych, którzy wolą sięgać do książki na swojej szafce nocnej, istnieje możliwość zakupu bezpośrednio u wydawcy.


Radosnej lektury i zaczarowanych wrażeń.

bottom of page