top of page

Czy moje przekonanie wpływa na moje zachowanie?Radosna i pozytywna dziewczyna

Przekonania to schematy myślowe decydujące o tym, co jest dobre a co złe, co jest ważne a co nieistotne. Przekonania oparte są na naszych przeświadczeniach o ich prawdziwości czy słuszności. Tworzą się w naszych głowach od najmłodszych lat a bazują na naszych obserwacjach czy doświadczeniach. Często wynosimy je z domu, ze szkoły czy powtarzamy utarte zdania za innymi wdrukowując nową paletę przekonań.

Ile razy wypowiedzieliśmy czy usłyszeliśmy zdania typu: bądź samodzielna czy samodzielny, słuchaj starszych, płacz to oznaka słabości czy poniedziałek to najgorszy dzień tygodnia? Jakie towarzyszą nam przekonania na temat motocyklistów, kobiet za kółkiem czy seniorów? Co myślimy na swój własny temat?

Jak to działa

Ale czy faktycznie jest tak, że to co myślę o sobie i innych ma odzwierciedlenie w moim zachowaniu? Jestem przekonana, że bardzo często tak właśnie jest. Kiedy żyję w przekonaniu, że trzeba być wiecznie zajętym i zapracowanym to nie daję sobie prawa do odpoczynku. Wciąż poszukuję nowych wyzwań, kończę jedno zadanie i zaczynam drugie. Nie znajduję czasu na przyjemności czy odpoczynek bo przecież nie wypada. Przecież muszę ciągle coś robić. Co pomyślą inni gdy zobaczą mnie relaksującą się w najlepsze?

Dlaczego?

Dlatego, że moje przekonanie generuje moje odpowiednie do sytuacji zachowanie.

Jak traktuje szef swojego pracownika gdy na co dzień towarzyszy mu myśl, że jego ludzie są leniwi, nieudolni i tylko czekają na podwyżki? Co mówi o swoim szefie pracownik żyjąc  w przekonaniu, że szef to instytucja tylko do wydawania poleceń?

Różne przekonania zakorzenione są w nas z różną siłą, z jednymi po latach przestajemy się zgadzać a z innymi niezmiennie żyjemy w przyjaźni. Przekonania mają moc. Od nas jednak zależy czy są to pozytywne i wzmacniające myśli, które pociągają za sobą budujące zachowania czy wręcz przeciwnie.

Wybieram swoje nastawienie

Jesteśmy w stanie wypracować listę motywujących stwierdzeń, które pociągną za sobą lawinę dobrych i uśmiechniętych zachowań. Rozglądając się wokół siebie możemy zauważyć wiele zalet u innych czy szans wypływających z trudnych sytuacji.

Jestem dumny ze swoich sukcesów. Jestem zdolna i inteligentna. Mam prawo do odpoczynku. To nie porażka – to nowe doświadczenie. Dam radę. Oni są wspaniali. Poniedziałek to początek czegoś nowego i dobrego.

Jeżeli również Ty chcesz zacząć pracę nad budową u siebie lub innych przekonań wspierających to gorąco zachęcam Cię do notowania każdego dnia lub tygodnia przynajmniej jednej dobrej myśli dotyczącej Ciebie lub drugiej osoby. Jeżeli szukasz inspiracji i podpowiedzi to możesz sprawdzić moc Kart Dobrych Myśli mojego autorstwa i zaprogramować się pozytywnie😊


Kommentare


bottom of page