top of page

Zrozumieć niezrozumiałe czyli o trudnej sztuce komunikacjiW tym wpisie chcę podzielić się z Tobą ciekawostkami na temat stylów komunikacji DISC. Znam to narzędzie od dobrych piętnastu lat i każdego dnia zadziwia mnie równie mocno jednocześnie pomagając zrozumieć niezrozumiałe.

DISC to skrót od pierwszych liter charakteryzujących dany styl zachowań czyli:


D – dominujący z domieszką niezależności i pewności siebie,

I – wpływowy rozumiany również jako inspiracja i innowacja,

S – stabilny, sumienny i solidarny,

C – ostrożny oraz czujny i dokładny.


Dzięki mniej lub bardziej złożonym testom dostępnym na rynku (ja polecam Extended DISC) możesz poznać swój wyróżniający się styl to znaczy taki, z pakietu których zachowań najczęściej korzystasz. Dokonując samooceny możesz dowiedzieć się, więcej o samym sobie poznając procentowy rozkład sił poszczególnych zachowań.

Znajomość charakterystyk pozostałych stylów kompetencji pozwala bliżej poznać motywatory i stresory Twojego rozmówcy. Natomiast połączenie wiedzy z pierwszego i drugiego poziomu znacznie ułatwia codzienną komunikację.


Dlaczego?

Ponieważ rozpoznając prezentowane zachowanie (np. zadawanie dodatkowych pytań) diagnozujesz potrzeby komunikacyjne rozmówcy (np. potrzeba szczegółowych informacji), którym jak tylko będziesz miał ochotę, możesz sprostać (np. spokojne udzielenie odpowiedzi lub przekazanie większej ilości szczegółów). Jeżeli natomiast Twój rozmówca daje Ci sygnał, że lubi pożartować możesz zachęcić go do rozluźnienia atmosfery, a gdy umówi się z Tobą na godzinę 17:15 to liczy na Twoją punktualność. Tym sposobem dopasowujesz język komunikacji do odbiorcy.

Wykorzystując wiedzę o stylach DISC możesz zbudować zdrowszą relację zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jaki i zawodowej, możesz uniknąć kilku konfliktów czy ograniczyć stresujące sytuacje. Czego chcieć więcej?


Pamiętaj

Każdy ze stylów jest wyjątkowy. Każdy z nich bogaty jest w talenty ale nie brakuje im obszarów do pracy. Każdy z nich ma w sobie coś co inni podziwiają ale też posiada cechy, które innym mogą przeszkadzać. No cóż. Życie. Warto to przyjąć, zaakceptować i uśmiechnąć się.

Nie masz wpływu na innych, na ich zachowania czy postawy jakie prezentują ale masz wpływ na to, co z tym zrobisz, jak zareagujesz, co pomyślisz o kimś kto postępuje inaczej niż Ty. Masz wpływ na to, co weźmiesz z tego wpisu, co i kiedy zaczniesz stosować.

W kolejnym wpisach...

z największą przyjemnością przybliżę Ci opisy poszczególnych stylów. Zapewne znajdziesz w nich te zachowania, które najczęściej sam prezentujesz. Możesz również wykonać podstawowy test diagnostyczny mojego autorstwa, który ułatwi Ci zrozumienie tego, co może jeszcze wczoraj było niezrozumiałe. A jak tylko pojawią Ci się pytania, zapraszam do kontaktu.

Jednocześnie polecam Ci narzędzie Extended DISC szczegółowo wspierające proces poznawczy. Pomaga ono zdiagnozować konkretny styl kompetencyjny. Odpowiedzi na postawione pytania pozwalają wygenerować indywidualne profile kompetencji w formie raportu, który możemy wspólnie omówić podczas spotkania video. Z takiego rodzaju raportu możesz dowiedzieć się jak zwiększyć efektywność pracy, jak budować zdrowsze relacje czy skuteczniej motywować siebie lub innych.

Jak tylko będziesz zainteresowany takim rozwiązaniem, daj znać.


Na koniec

zaproszę Cię do śledzenia etapów wydawniczych książki „Zrozumieć niezrozumiałe. Kolorowa mapa dialogu”, którą planuję wydać w pierwszym kwartale 2024 roku. Będzie to idealne kompendium wiedzy na temat modelu DISC w dwóch częściach. Pierwsza będzie opisem pewnej ważnej misji, której podejmie się Wielka Czwórka, a druga będzie praktycznym zbiorem wskazówek i ćwiczeń pomocnych w utrwaleniu tego, co najważniejsze.

Żywiąc nadzieję, że zaprzyjaźnisz się z DISC podobnie jak ja, zapraszam Cię do świata kolorowej komunikacji.Commentaires


bottom of page